Jdi na obsah Jdi na menu
 


1970

29. 11. 2013

 1970

ÚVOD

Dostáváme se do roku 1970. The Jackson 5 již vydalo své první album Diana Ross Presents The Jackson 5, to přišlo na pulty obchodů koncem minulého roku a jeho první singl I Want You Back prozatím slaví velký úspěch. Mladí černošští  bratři se tak začínají proslavovat po celých Spojených státech amerických a získávají si velkou přízeň fanoušků. Narozdíl od Beatles nebo Elvise, kteří v té nebo předešlé době byli propagátoři rock n rollu, tito mladí umělci se spíše věnovali Soulu či Popu. Proto se pevně usaďte do svých křesel a vychutnejte si další rok s Michael Jackson jako nikdy předtím.

SMUTNÝ ÚSPĚCH

Nazačátku roku 1970 byla skupina před velkou hudební štací. Jejich první album bylo vydáno a všichni čekali jak si povede. Na výsluní již královal slavný singl I Want You Back, který si v minulém roce si připsal několik úspěchů a menších cen. A vskutku to opravdu stálo zato! Tato skladba pokračovala i nadále ve své dobře rozjeté cestě, v americké nejprestižnější hitparádě Billboard Hot 100 usedla na první příčku a držela si ji jeden týden. Ve Velké Británií si vedla podobně, její druhá příčka ji kromě třítýdenního trvání řinesla i 250 000 prodaných kopií.

Samotné album se pak prodávalo velmi snadno. Dvanáctisinglová estráda s oranžovým obalem drtila všechny americké i světové pulty nejen svým úhlavním hitem, ale i dalšími ostatními. Alba se dodnes prodalo okolo pěti milionů kusů, z toho čtyři patřily Spojeným státům. Michael se stal mladou superstar, která neměla hranice a jeho výkony byly naprosto fantastické.

thejackson5170427the-jackson-5-posters_zps56e0ce98.jpg

The Jackson 5 během vystoupení

 

S úspěchem ale však přišla i velká dřina, s kterou se bratři potýkali už odjakživa. Neslavili Vánoce ani narozeniny, všechny svátky v roce míjeli, jako kdybych se jich to netýkalo. Všechny jejich životy byly podřízeny pouze hudební kariéře. Nejdnalo se o normální dětství ale horor. Michael později sám uznal, že všechny vydělané peníze pořádně nikdy neviděl, neboť se vždy ohřívaly jen a jen u rodičů. Bez jakýkoliv hrádek či zábavy tak The Jackson 5 poznala pouhý showbyznis, stěny nahrávacích studií nebo davy křičících fanoušků.

young_michael_01.jpg

Michael byl už v mládí velmi uzavřeným chlapcem a bez kamarádů, měl pouze jediné a to své bratry

 

PŘÍPRAVY DALŠÍHO ALBA

Jak plynul čas a Jacksonovi mysleli pouze na svět hudební branže, přicházelo na scénu vydání nového alba. To mělo dorazit na pulty obchodů 8. března pod názvem ABC. Ještě předtím však skupina obsolvovala řadu koncertů a vystoupení.  Jedno z nich proběhlo začátkem února v pořadu American Bandstand, zde seskupení předvedlo svůj hit číslo jedna I Want You Back a propagačně informovala Ameriku, že chystají vydaní druhého studiového alba. Dostali zde i zlatou desku za skvělý prodej své písně I Want You Back.

6. března vyšlo neoficiální album skupiny jménem Motown At The Hollywood Palace, kde zazněly jejich hity z předchozího alba naživo. Celá tato událost byla natočena při mimořádně vysílaném pořadu televize ABC z loňského října. 

13005.jpg

Motown At The Hollywood Palace bylo album složené převážně z živých vystoupení nejen The Jackson 5, ale idalších členů Motownu

ABC

24. ledna 1970 vyšla další očekávaná pecka od The Jackson 5, konkrétně se jednalo o skladbu ABC. Ta byla rytmicky velmi podobná svému předchůdci I Want You Back, bratři zde působili opět velmi energeticky. Jednalo se o první singl další chystané desky, jejíž datum vydání bylo plánováno na březen tohoto roku. 

abc-jackson5.jpg

ABC patří dodnes mezi neslavnější pecky od mladé pětice Jacksonů

 

ABC si vedla neuvěřitelně. Přibližně o necelý měsíc knockoutovala své konkurenty v černošské hitparádě, kde obsadila na dva týdny první místo, v samotném žebříčku pak zůstala čtyři neděle. Historický úspěch skupiny The Jackson 5 nastal o měsíc později, když tato skladba smetla z první pozice Billboardu jeden z největších hitů od Beatles Let It Be. Vrchol hájila statečně dva týdny, v Billboardu se však udržela dalších dlouhých třináct týdnů. 

beatles-letitbe-new-4.3.2013.jpg

Let It Be, jeden z nejslavnějších singlů smetla mladá skupina z nejznámějšího hudebního žebříčku na světě

 

The Jackson 5 v té době již patřila mezi nejslavnější hudební skupiny v Americe. Ve Velké Británií obsadila 8. příčku a celý Motown si mohl gratulovat. 

ALBUM ABC

8. března vyšlo i druhé album rodiny Jacksonů, jednalo se o stejnojménný název s největším hitem tohoto díla. Jeho obal byl celý modrý, vyjímkou zůstali bratři Jacksonové nacházející se uprostřed a opírajících se o písmena A,B a C. Deska obsahovala 12 singlů, včetně hitů ABC nebo The Love You Save a její délka byla 35 minut, 45 sekund. Album bylo velmi úspěšné, překonalo dokonce i svého předchůdce, když obchody do dnešních dob nahlásily 5,7 milionů prodaných kopií. 

the_jackson_5-abc.jpg

Album ABC

Při této příležitosti se 19. května uskutečnil vůbec první obří koncert The Jackson 5. Do losangeleského Foru se dostalo 18 000 diváků a čistý zisk činil 100 000 dolarů. Show byla tak ohromující, že v jedné chvíli byli bratři nuceni se uchýlit do zákulisí, neboť na pódium vrthly ječící fanynky. 

THE LOVE YOU SAVE

Skupina zažila obrovský šok slávy. Skladba ABC zaznamenala za první dva týdny 2 milióny prodaných kopií, objevila se ve slavném časopise Soul a fanoušci po ní šíleli na kadém rohu.

Aby toho nebylo málo, Motown 16. března vydal další historickou píseň The Love You Save. Ta opět bourala vše, co jí přišlo do cesty. Vrchol černošské hitparády ovládla začátkem června, na Billboardu se jí to podařilo o necelý měsíc později. Zde znovu udeřila na hit skupiny Beatles, tektorát na The Long And Winding Road. V Británií se jí nejlépe dařilo na sedmé příčce, kde nakonec vydržela devět týdnů.

beatles-singles-the-long-and-winding-road-1.jpg

The Long AndWinding Road, další pecka, kterou Jacksonovi sesadili z trůnu hitparád

 

I'LL BE THERE

Novou dráhu započala další skladba, která tentokrát pocházela z nadcházejícího alba Jacksonů. Ti jako velmi živí zpěváci ukázali celému světu, že čas od času uměli zpomalit a stálo to za to. 28. srpna přišla na pulty nová balada od The Jackson 5 pod názvem I'll Be There. Tato dojemná píseň, produkovaná Halem Davisem, na nic nečekala a do útoku vzala černošské hitparády. Tam si držela nejvyšší pozici 6 týdnů, udržela se následných třináct. Billboard znovu ovládla 17. října na pět týdnů, zůstala v něm neuvěřitelných šestnáct. Společně se singlem I Want You Back překonala hranici 10 miliónů prodaných nosičů, což se do té doby nikomu ještě nepodařilo. The Jackson 5 se tak tímto stala prvním seskupení rockové epochy, která panovala na první příčce americké hitparády se čtyřmi skladbami. 

cover300.jpg

Notoricky proslavená balada I'll Be There

 

Skupině především vyhovovala situace, jenž se odehrávala na začátku 70. let. Vietmanská válka byla v plném proudu a mnoho afromaerických umělců (Curtis Mayfrield, Marvin Gaye, ...) soustředili svoji hudbu do těchto oblastí, k tomuto problému. Jejich přednostmi bývaly i sociální problémy v městkých ghettech, se kterými vláda měla neutáoe problémy. 

curtis_mayfield.png

Curtis Mayfrield

 

marvin_gaye_in_1973.jpg

Marvin Gaye

 

Jacksonovi takoví nebyli. Jejich texty a hudba byla optimistická, taneční kroky  veselé a všechny reakce zábavné. Amerika byla už přehlcena hudou a texty o jakýkoliv problémech, postrádala především v nich zábavu, klid a pohodu, ta se jim dostávala především od Motownu.

Úhlavní zbraní u nich zůstávala popová muzika, jenž nabírala na kvalitě, kráse a  radosti. Vypracované melodie se zdály nadčasové a jejich popularita rostla. Sám Michael přiznával, že při hraní těchto singlů nepotřeboval žádnou choreografií ani zkoušky, všechny tyto faktory v něm zpouštěla samotná hudba. Známý spisovatel David Ritz při poslechu Jacksonových skladeb přiznal, že při jejich poslechu se člověk cítí na chvíli opravdu šťastný. Vliv skupiny na svět hudby byl právem nezměřitelný. 

THIRD ALBUM

8. září vyšlo třetí album skupiny jménem Third Album. Zde se objevují hlavy členů The Jackson 5 v záři diskotékových leflektorů na černém podnosu. Album odhalilo nakonec 11 písní s dobou 37 minut a 23 sekundami. Toho se prodalo neuvěřitelných 6 miliónů kusů, což byl brán jako největší úspěch skupiny. Mezi vedoucí singly patřily kromě I'll Be There i Mama's Pearl produkovanou a vydanou Corporationem v roce 1971. Ten však udeřil na Billboard narozdíl od svých konkurentů pouze druou pozicí, v žebříčku ale přetrval dalších 10 týdnů. Album zůstalo i nadále 50 týdnů v hitparádě o nejdéle hrající desky, čímž si upevnilo nejvyšší pozici v černošských rádiích po dobu 10 týdnů. 

j5-third-album.jpg

Third Album

 

RASOVÁ REVOLUCE A TURNÉ

Nazačátku sedmdesátých let již probíhaly uvolněné vztahy okolo občanského zákoníku ohledně rasových bariér. Revoluční roky Martina Luthera Kinga a Malcoma X byly za námi, afroamerický národ se nyní soustředil především na svůj rozvoj. Tomu hodně dopomáhala i The Jackson 5, která svoji popularitou a kvalitní hudbou černou kulturu zdokonalovala. Bratři byli jedini z mála černochů, keří si mohli užívat nadbytečného luxusu v podobě peněž a showbyznisu. Rasové revoluci pomáhali co se dalo, už i díky vypracovaných hitům a svému vzhledu byla skupina považovaná za americký vzor, sám Michael později vyprávěl o těchto dobách, na které vzpomínal velmi rád.

lc610-600border.jpg

Martin Luther King a Malcolm X, muži, kteří rozbili rasové bariéry nejen v USA, ale i po celém světě

 

9. října se vydali bratři na své první turné, jenž absolvovali po celém USA. Vyjímkou nezůstala především města jako New York, Boston, Cincinnati nebo Tennessee. Fanynky pod náporem nahrávek od The Jackson 5 omdlévaly během vystoupení, zapotřebí byla i ochranka, která mladé chlapce udržovala od šokované davu poslouchajících. Skupina se dostala i do Buffala, v New Yorku byl bohužel koncert z důvodu telefonických výhružek zrušen a 9 000 diváků tak přišlo o možnost vystupovat seskupení naživo.

71-indianapolis.jpg

The Jackson 5 na koncertě

 

DESIGN SKUPINY

Společně i s úspěchem na straně hudby musel přicházet ale i ze strany marketingu. Gordy věděl, že může na vzhledu Jackosnů velmi vydělat, proto si pozval do studia Freda Ricea. Ten patřil mezi slavné marketingové prodejce takových skupin jako Beatles nebo Monkees, zároveň byl zamestancem Disneyho a Capitol Records. Rice začla společně s Gordym vytvářet všeljaké věci a suvenýry, které se daly prodat. Od polštářů, přes různé magnetky, psací pera, trička nebo nálepky zobrazovala se kampaň naprosto všude. Skupina měla i svůj vlastní časopis TCB, kde se veřejnost mohla dozvědět o novinkách z jejich studia a života. 

cover.jpg

TCB, časopis skupiny The Jackson 5

 

The Jackson 5 se objevovali pořád v televizi, společně s ostatními černými umělci vytvořili jiný směr, který předtím nikdy nebyl na obrazovkách propagován. Už i samotná černošská komodita prožívala vyjímečné časy, když na svých televizorech viděla umělce totožné pleti. Michael se svými bratry byl velkým přínosem své rase a kultuře. Dokonce i jeho omalovánky, které si čmáral během turné v zákulisí prodával Motown za vysoké sumy. 

Propagace byla především určna pro mládež, jenž měla toto seskupení milovat. Michael s Dianou Ross zparodovali singl Franka Sinatry It Was A Very Good Year a zahráli si společně s Michaelovými bratry v kresleném seriálu The Jackson 5ive, kde se odehrávala různá dobrodružství členů skupiny. Jacksonovi měli dokonce i vlastní seriály pojemnované The Jackson 5 Show nebo Goin' Back To Indiana.

jackson-5ive-hotel.jpg

Krslený seriál The Jackson 5ive

 

JACKSONMÁNIE

Ve Spojených státech vypukla Jacksonmánie. Michael už nemohl se procházet po ulici jako obyčejné dítě, všudy byl pronásledován novináři a obtěžován veřejností. Jeho nejčastějším útočištěm bylo pouze studio nebo parket. Ani u sebe doma neměli bratři chvilku klidu, neboť se veřejnost již v roce 1969 dozvěděla o jejich stálém bydlišti. Fanynky tak braly domovní bránu útokem se svými spacáky a stany přelézaly plot a v mnoha případech i před branami přespávaly. Už toho bylo tolik,  že se Jackosnovi v jeden den zbalili a byli nuceni se odstěhovat do oblasti zvané Encino, za kterou zaplatili 250 tisíc dolarů se 12 místnostmi. Sám budoucí král popu přiznal, že to, co se odehrávalo na jejich půdě bylo opravdu šílené.

 l.jpg

Hayvenhurst, bývalé sídlo rodiny Jacksonů

 

The Jackson 5 tak byla pod neustálým dozorem lidí jakékoliv branže a těchto se jim dalo ubránit. Lidé křičeli, tlačili se, aby každý mě možnost nachvíli zpozorovat své mladé idoly. 

KONCERTY

Následovaly koncerty v newyorském Rochsteru,  Charlotte, Greensboro, Nashvillu nebo na Floridě (několik koncertů bylo z rasistických důvodů zrušeno). Bratři všude, kam přijeli sklidili úspěch. Davy lidí často přehlušovaly samotný koncert a tak se často vstoupení muselo pozastavovat z dalších mnoha problémů zapříčiněných diváky.

Nakonci roku Billboard hlásil, že celkem čtyři písně od The Jackson 5 patřily v roce 1970 mezi dvacítku těch nejprodávanějších. Další údaje znázorňovaly prodeje alb Jacksonů, z nichž každé se přehouplo přes milión prodaných nosičů. Jelikož však ale Motown nebyl již zmíněným členem RIAA, nemohla být žádná jejich alba oficálně oceněna zlatými deskami.

ZÁVĚR

Dostáváme se ke konci dalšího roku, tentokrát pro Jacksonovi velmi úspěšného. Bratři v čele s Michaelem patří v Americe mezi nejpopulárnější osobnosti showbyznisu a hudby. Skupina má prodáno miliony kopií, vystupují ve vlastních show a jejich podobizny s nacházejí skoro na každém předmětu. Hlas malého Michael nebo sexistické laškování Jermaineho během koncertů uvádí fanynky Jacksonů k šílenství.

1184.jpg

Nevýdaná věc, The Jackson 5 na ulici bez doprovodu davů lidí

 

Tím končí další významná kapitola zpěváka Michaela Jacksona a skupiny The Jackson 5. 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 12346
Měsíc: 111
Den: 5