1958 - 1963
1958 - 1963
ZPÁTKY DO MINULOSTI (1958)
Psale se rok 1958, v Bílém době přebýval prezident Eisenhower a Elvis byl na vrcholu slávy. Přesto, že Ameriku ovládala v té době síla Rock 'n' Rollu, vedoucí pozici v hudbě měla neustále jednoduchá pop music, která se nadále hrála od konce 2. světové války. Mezi její hlavní představitelé patřili například Johnnie Ray, půvabná Patti Page nebo notoricky známý krasavec Frank Sinatra. I R&B mělo v branži svého představitele pod značkou zpěváka Little Richarda. To, co ale nejrychleji rostlo a nabízelo poslouchačkům nový směr hudby byl ale Rock 'N' Roll, který se rozšiřoval po celých Spojených státech a západní Evropě. Hlavní představitel Elvis Presley patřil mezi miláčky mladého publika a svým šarmantním hlasem a komickými tanci strhával americkou mládež na kolena. I jeho okouzlující obleky a účes mluvily za vše. Mezi další představitele hudby 50. let můžeme zařadit například Johnnyho Cashe, Chuck Berryho, Ray Charlese nebo Harry Belafonteho.
To bylo krátké uvedení do roku 1958 a jeho kulturní vložky. Nyní se již dostáváme do samotného města Gary, kde se zakrátko narodí jeden z největších lidí, kteří kdy žili na naší planetě.
Frank Sinatra, jeden z představitelů populární hudby 50. let
miláček mladého publika, Elvis Presley
ZAČÍNÁME..
Michael Joseph Jackson, jak zní jeho celé jméno, se narodil 29. srpna 1958 v americkém městečku Gary, ve státě Indiana jako sedmé z devíti dětí. Měl celkem šest bratrů (Jackie, Tito, Jermaine, Marlon a Randy) a tři sestry (Rebbie, LaToya a Janet). Jeho staršími sourozenci podle pořadí byli Rebbie, Jackie, Tito, Jermaine, Latoya a Marlon, Randy a Janet. Byli o několik let mladší, šestý bratr Brandon byl údajným dvojčetem Marlona, nicméně zemřel během porodu. 30letý otec se jmenoval Joseph Walter Jackson, ale nikdo mu neřekl jinak než "Joe". Ten byl dlouhá léta vášnivým boxerem, ale také i neúspěšným kytaristou ve skupině The Falcons, která byla zástupci hudebního směru Blues. Od 50. let minulého století se však kariéry umělce vzdal, svoji kytaru zavřel do komory ve svém domě a začal pracovat jako jeřábník v městké ocelárně. Co se týce náboženského vyznání, patřil mezi odpadlé luterány. O dva roky mladší matka Katherine byla silným zástáncem Svědků Jehovových a vychovávala podle toho celou svoji rodinu v dělnickém prostředí. Rodina proto neslavila křesťanské svátky a držela se onoho řádu sekty. Stejně jako otec, i Katherine propadla kouzlu hudby a byla velkým fanouškem country a westernu, co občas vypomáhala v obchodě. Není se tedy ničemu divit, že všichni sourozenci z rodiny Jacksonů patřili mezi vyjímečné talenty. Nicméně oproti tvrdému a nelítostnému otci byla Katherine sice tvrdou matkou, přesto ale byla vždy spravedlivá a mírná. Michael později v show Oprah Winsley prozradil, že chvíle strávené s ní byly vždycky úžasné.
dům Jacksonových v Jackson Boulevard, Gary
OBLÍBENÁ VÝCHOVA KATHERINE
Kathrine v jednom z rozhovrů uvedla, že když si šla pro Michaela do porodníce, okamžitě svého syna poznala, údajně podle zvláštní hlavy s hnědými oči a dlouhými rukami, dle jejich slov byl Michael již od narození zvláštní dítě. Ten měl vždy velmi kladný vztah k matčině výchově a velmi si ji vychvaloval. Už od raného dětství jeho matka ráda propagovala hudební večery, kdy se rodina scházela v obývacím pokoji a poslouchala různé druhy písniček a bavila se. Vše začalo jednoho večera roku 1955 když se v domě rozbil jediný televizor. Mezi oblíbené rodinné pecky patřily například Your Are My Sunshine, Cotton Fields, She'll Be Coming Round The Mountains nebo Wabash Cannoball. Nicméně její vyznání ke Svědkům Jehovovým bylo opravdu silné. Michael a Latoya dokonce v jednu chvíli navštěvovali Královskou síň a prováděli pouliční evangelium, její laskavost vůči lidem však byla dojemná. Michael jednou vyprávěl příběh o zakrváceném muži, který zaklepal na dveře domu a požadoval okamžitou pomoc, Kathrine ho vzala do domu a zakrvácené rány mu vyléčila. Toto byl zjevně i jeden z důvodů, proč Michael svoji matku tak miloval.
zatímco matka byla velmi příjemná žena, otec byl spíše surový a pro ránu nechodil daleko
MICHAELŮV TALENT
Michael již od dětství jevil předčasný talent vůči hudbě a tanci. Jeho matka ho jednou podle všechno viděla tančit v 18 měsících do rytmu pračky a mluvila o něm jako o tanci dospělého člověka. Stejný talent projevil i o něco později, když viděl svého staršího bratra Marlona tančit do rytmu hudby a jeho kroky kopíroval naprosto dokonale a to byl o rok mladší.
Další šokující scéna nastala v momentu, kdy Michael poslouchal písničky v rádiu a broukal si do nich melodií nebo napodoboval zvuky, každé jeho vystoupení ať už před spuštěnou pračkou nebo rádiem bylo uchvatné.
Michael si během těchto dětských let velmi oblíbil R&B 60. let a zvuky trumpet, trombónů a bubnů, které se ozývaly z nedaleké Rooseveltovy střední školy, jejichž zvuky používal v pozdější tvorbě.
Michael už v těchto letech vyzařoval uměleckým talentem
ZÁKLADY SKUPINY (1963)
Přibližně okolo roku 1963 objevil desetiletý Tito v otcově komoře onu slavnou kytaru, na kterou hrál v dobách The Falcons a společně se svými bratry Jermainem, Jackiem a několika kamarády na ni začali hrát. To otce po zjištění velmi rozčílilo a kytaru bratrům zabavil. Nicméně si ale všiml jejich talentu a kytaru jim během chvíle vrátil, následovně jim i pomáhal. Společně o několik měsíců později založili první seskupení a začali vystupovat na různých akcích a talentových soutěžích. Jackie a Tito si vzali na starost vokály, Jermaine basu a jako poslední se přidal Marlon s bongem. Postupně talentové soutěže vyhrávali a dostávala se jim tvrdá výchova obou rodičů.
rodinná skupina poté, co se k ní přidal poslední člen - Michael (kluk v klobouku)
CLIMB EVERY MOUNTAIN
Koncem roku 1963 přišla další obrovská rána pro rodinou Jacksonových, pětiletý Michael nastupil do mateřské školy Garnett Elementary School a udivoval své spolužáky svým tancem a zpěvem. Svůj hlas vždy přirovnával k Johnnymu Mathisovi a snažil se ho za každou cenu napodobovat. Během oběda v jídelně dokázal pobavit desítky studentů svým tancem a zakrátko si ho všimli i samotní učitelé. Ti mu dali jedinečnou šanci se předvést před celou školou onoho podzimu roku 1963 při večerním představení. Pro Michaela to nebyl žádný problém a postupem času zahájil přípravu na onem osudný den. Jeho bratr Jackie o něm později v biografií Nelsona George prohlásil, že jakmile Michael někoho viděl naživo nebo v televizi, byl schopný ho napodobit do všech možných detailů, tato vlastnost mu zůstala nadále i v dospělém věku.
V onem školní večer se studenti se svými rodiči a učielé shromáždili na školní akci a čekali na Michaelovo vystoupení, které se mělo v programu odehrát. Maličký Michael se postavil před svoje spolužáky a snažil se co nejlépe přednést písničku Climb Every Mountain, která pocházela z muzikálu The Sound Of Music z roku 1959 a byla napsána Rodgers And Hammerstein. Když Michael odzpíval tuto písničku, polovina lidí zůstala v sále s otevřenou pusou. Jeho verze byla naprosto famózní a osňující, až mnoho lidí bylo dohnáno k slzám dojetí. Michael svým přednesem okouzlil celý sál, který nevěřil vlastním učím a vysoužil si neuvěřitelné ovace všech lidí. Jeho obrovský talent pochopitelně nezůstal skrytý a za několik dnů si ho vzal do výchovy otec s matkou, kteří Michaela dostali do bratřské skupiny s dopomocí konga a tamburíny. Jeho zpěv byl ale tak vyjimečný a překrásný, že během pár chvil byl starší bratr Jermaine nahrazen v roli hlavního zpěváka skupiny mladším sourozencem Michaelem.
muzikál The Sound Of Music, ze kterého pocházela písnička Climb Every Mountain byl uveden do divadel v roce 1959 na new yorské Brodwayi, onen song proslavil Michaela na školní akci a pomohl mu k místu hlavního zpěváka rodinné skupiny