Gary
GARY
Michael Jackson většinu svého času přežíval v oblasti Kalifornie, jeho cesty ale byli nevyspytatelné a tento zpěvák se v podstatě během své kariéry zdržoval na stovky míst. Pronajímal si zde různá sídla a bydlel se svými dětmi, ženou, nebo v případě jeho fenomenální kariéry i se šimpanzem Bubblesem nebo hadem Musclesem. My si ale připomeneme místo, kde Michael trávil většinu svého dětství a kde se také narodil, tímto místem je malé nenápadné město v jihovýchodní části státu Indiana - GARY.
Gary je malé průmyslové město ležící přibližně 25 km od metropolitního města Chicago. Od roku 2010 zde žije okolo 80 tisíc obyvatel, nicméně populace tohoto města výrazně klesá od 60. let minulého století, kdy ještě v městě žilo přibližně 180 tisíc obyvatel. Město je známé působiště a rodiště černošské skupiny The Jackson Five a sídlem známé ocelové společnosti United States Steel Corporation, která zde působila již od počátku minulého století. Gary je také jedním z mála měst, kde demografie černé pleti převažuje nad bílou, dokonce i současný starosta města patří mezi afroamerickou většinu.
ZEMĚ: Spojené státy americké
STÁT: Indiana
KRAJ: Lake
OKRES: Calumet, Hobart
ZALOŽENO: 14. července 1906
POČET OBYVATEL: 80 200
ROZLOHA: 148,1 m2
RANÁ HISTORIE
Psal se rok 1906 a společnost United States Steel Corporation, která zpracovávala po Spojených státech ocel se nacházela v patové situaci. Měla za úkol vystvavět nový městský tovární komplex, kde se kromě výroby kvalitní oceli měla praktikovat i metoda nejkratší vzdálenosti do práce vůči zaměstnancům. S nejlepším nápadem pro toto řešení přišel právník jménem Elbert H. Gary, který si v jihovýchodní částí státu Indiana vyhlédl prostornou plantáž, kde chtěl postavit nové továrny i s městkými domy pro své pracovníky. Nápad se tak u firmy uchytil, že zakrátko mohla začít s výstavbou, městečko se pojmenovalo podle svého svořitele a za nedlouho se věci v nově vybudovaném komplexu mohly dát do pohybu.
Gary během výstavby v roce 1906
DOBA SLÁVY
Vzhledem k sitauci, ve které se trh nacházel, začalo město vyděvat velké peníze. Pro blahobyt pracovníků se stavěly nové zábavní centra pro zaměstnance (kina, kulečníkové herny,..) čímž se kvalita životní úrovně výrazně zvyšovala. S větší prosperitou města se zároveň objevil i velký příliv nových obyvatel, kteří hledali práce nejen v ocelárnách, ale i mimo ně, za nedlouho se jeho populace usadila na ustihodném čísle 180 tisíc obyvatel. Kromě nově postavených architektonických domů ve městě byl vybudován i centrální Glen park, který doplňoval již zmiňované zábavní centra a nákupní zóny.
Gary během rozkvětu v 60. letech
POKLES
Stejně jako většina amerických měst, i Gary bylo odkázáno pouze na výrobu oceli, která v roce 1960 značně klesala. Ocelárny se dostávaly do krizí z důvodu tuzemské a zahraniční konkurence a společnost tak byla nucena mnoho ze svých zaměstnanců prospustit a omezit svoji výrobu. Gary se postupem času obrovským způsobem změnilo a nastávala pro něj spíše temná doba, po obrovské přílivu obyvatel, nazačátku 20. soletí, přišel po 60 letech silný odliv, především dělníků oceáren, kteří byli nuceni si najít jiné zaměstnání. Ve městě tak zůstala převážně černá komunita lidí a kriminalita města rapidně vzrostla, objevovali se násilnické rasitistické potyčky a město bylo nuceno dosazovat na místa radnice muže s černou pletí, demografie města se tak velmi odlišovala od původních bariér.
kriminalita a chudoba Gary provázejí už dlouhé desítky let
ZKLIDNĚNÍ SITUACE
Přibližně v 80. letech minulého století se situace výrazně zlepšila, Gary se potýká s menší kriminalitou a i přes všechny problémy byla výroba oceli v městě poměrně stabilizována. Vystaven byl i nový komplex budov a na své si přišla opět i zábavní centra, ve městě se nacházejí dvě kasína a populace města klesla pod 100 tisíc obyvatel, přesto se ale Gary potýká s neustálým odlivem svých obyvatel, především těch bohatších.
ZAJÍMAVOSTI
Město se pyšní třemi středními škola a nachází se nedaleko Michiganského jezera, jeho plážový písek je dodnes tak jemný, že v minulosti byl používán na výrobu velmi kvalitního skla. Natočilo se zde několik amerických filmů, např. Original Gangstas nebo Nightmare on Elm Street, a mezi jeho velkou chloubu můžeme zažadit i jeho baseballové úspěšné kluby z nižších lig. I když historie toho města je poněkud krátká, za svoji dobu existence se zde stihlo udát mnoho dobrých i špatných věcí.